Законодавством України передбачен певний мінімальний розмір аліментів на дитину, який становить 30% від прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку. Винятком є виплата аліментів у твердій грошовій сумі. Фіксована виплата може бути менше встановленого мінімуму, але в такому випадку різниця компенсується державою. Ця умова гарантована ч. 3 ст. 184 СКУ.
Як розрахувати мінімальний розмір аліментів
Мінімальний розмір аліментів на дітей розраховується виходячи з їхнього віку і стану здоров’я. Для того щоб отримати мінімальний розмір аліментів необхідно помножити мінімальний прожитковий мінімум для дітей на 0,3. Так, на кінець 2016 р законом передбачено такий мінімальний прожитковий мінімум для дітей відповідного віку:
- Діти до 6 років – 1313 грн;
- Діти з 6 до 18 – 1637 грн;
- Працездатні діти – 1550 грн;
- Непрацездатні діти – 1208 грн.
Виходячи з цього ми отримуємо:
- Діти до 6 років – 393,9 грн;
- Діти з 6 до 18 – 491,1 грн;
- Працездатні діти – 465 грн;
- Непрацездатні діти – 362,4 грн.
Варто відзначити, що зазвичай судом призначаються суми вище зазначених, так як на мінімальні аліменти важко утримувати неповнолітню дитину.
Що враховується при розрахунку аліментів
В першу чергу суд дбає про інтереси дитини, тому мінімальний розмір виплат буде призначений в будь-якому випадку. Крім того, одержувач може розраховувати на більш високу ставку аліментів, але не більше ніж 50% від зарплати платника. У той же час з інших доходів (дивіденди, доходи підприємця, авторські гонорари) стягуватися може сума і більше половини.
При визначенні величини аліментів враховуються стан здоров’я дитини, його вік, фінансовий стан родича, з яким він проживає, фінансовий стан платника аліментів і рівень його доходів. Також до уваги беруться інші фактори:
- наявність нерухомого майна у аліментщика;
- кількість одержувачів аліментів;
- необхідність лікування дитини або одного з подружжя.
Також із часом відбувається індексація аліментів, що є запорукою їх відповідності поточному рівню цін.
[wpt id=”1208″]