22 березня 2018 року Верховною Радою України був прийнятий законопроект про продовження термінів легалізації самобуду, зведеного в період з 5 серпня 1992 року по 9 квітня 2015 року. Узаконити самовільно збудовані будівлі можливо до 31 грудня 2018 року. Цей закон зачіпає важливу для багатьох українців тему. У 2015 році для власників незаконних будинків вже була дана можливість здійснити всі необхідні процедури протягом року, але більшість так і не встигло завершити процес легалізації.
Як відбувається легалізація самобуду?
Новий закон не тільки дозволяє узаконити нерухоме майно, а й спрощує прийняття його в експлуатацію. Для того щоб легалізувати самобуд потрібно подати пакет документів до органу державного архітектурно-будівельного контролю. Протягом 10 робочих днів проводиться технічне обстеження об’єкта, після чого приймається рішення про прийом в експлуатацію або відмову в цьому праві.
Легалізувати можливо такі самочинно збудовані будівлі:
- індивідуальні (садибні) будинку;
- садові та дачні будинки;
- будівлі господарського призначення;
- інші споруди.
При цьому для успішної легалізації самобуду загальна площа будівлі не повинна перевищувати 300 квадратних метрів. Об’єкти повинні бути побудовані на земельних ділянках відповідного призначення і відповідати державним будівельним нормам України. Право на можливість легалізації не поширюється на багатоповерхові будівлі, зведені з істотними порушеннями законодавства.
Наслідки використання неузаконених будівель
У разі використання нелегалізованих будівель виникає наступна відповідальність:
- отримання штрафу в розмірі 5-10 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян;
- власник не може продати або подарувати нерухомість, а також залишити її у спадок;
- в споруди неможливо провести будь-які комунікації;
- незаконні будови підлягають знесенню.
Особа, яка не здійснила легалізацію самобуду згідно із законом не володіє цією нерухомістю і не може отримати свідоцтво про право власності. Також існує кримінальна відповідальність за самовільне будівництво об’єкта, яка виникає при одночасному присутності двох чинників:
- самовільне будівництво відбувається на незаконно зайнятій ділянці землі;
- власнику незаконно зайнятої ділянки завдано істотної матеріальної шкоди.
Відповідальність за подібні дії визначається судом і може бути наступною – штраф у розмірі 300-500 НМДГ або арешт на півроку, або обмеження волі на строк до 3 років.