Легалізація самобуду в Україні


22 березня 2018 року Верховною Радою України був прийнятий законопроект про продовження термінів легалізації самобуду, зведеного в період з 5 серпня 1992 року по 9 квітня 2015 року. Узаконити самовільно збудовані будівлі можливо до 31 грудня 2018 року. Цей закон зачіпає важливу для багатьох українців тему. У 2015 році для власників незаконних будинків вже була дана можливість здійснити всі необхідні процедури протягом року, але більшість так і не встигло завершити процес легалізації.


Як відбувається легалізація самобуду?

Новий закон не тільки дозволяє узаконити нерухоме майно, а й спрощує прийняття його в експлуатацію. Для того щоб легалізувати самобуд потрібно подати пакет документів до органу державного архітектурно-будівельного контролю. Протягом 10 робочих днів проводиться технічне обстеження об’єкта, після чого приймається рішення про прийом в експлуатацію або відмову в цьому праві.

Легалізувати можливо такі самочинно збудовані будівлі:

  • індивідуальні (садибні) будинку;
  • садові та дачні будинки;
  • будівлі господарського призначення;
  • інші споруди.

При цьому для успішної легалізації самобуду загальна площа будівлі не повинна перевищувати 300 квадратних метрів. Об’єкти повинні бути побудовані на земельних ділянках відповідного призначення і відповідати державним будівельним нормам України. Право на можливість легалізації не поширюється на багатоповерхові будівлі, зведені з істотними порушеннями законодавства.


Наслідки використання неузаконених будівель

У разі використання нелегалізованих будівель виникає наступна відповідальність:

  • отримання штрафу в розмірі 5-10 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян;
  • власник не може продати або подарувати нерухомість, а також залишити її у спадок;
  • в споруди неможливо провести будь-які комунікації;
  • незаконні будови підлягають знесенню.

Особа, яка не здійснила легалізацію самобуду згідно із законом не володіє цією нерухомістю і не може отримати свідоцтво про право власності. Також існує кримінальна відповідальність за самовільне будівництво об’єкта, яка виникає при одночасному присутності двох чинників:

  • самовільне будівництво відбувається на незаконно зайнятій ділянці землі;
  • власнику незаконно зайнятої ділянки завдано істотної матеріальної шкоди.

Відповідальність за подібні дії визначається судом і може бути наступною – штраф у розмірі 300-500 НМДГ або арешт на півроку, або обмеження волі на строк до 3 років.


Повернутись до тексту у статті:


Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.