Як виплачуються аліменти батькам


Мало хто знає, що за законом повнолітні діти повинні утримувати своїх старих батьків. Це право прописано в ст. 51 Конституції України та в статтях 202-206 СКУ. Воно вступає в силу з моменту настання непрацездатності у батьків. Ціни на ліки і продукти постійно ростуть, а пенсійного забезпечення ні на що не вистачає. Зазвичай діти самостійно допомагають своїм мамі і татові, але буває і так, що вони ухиляються від цих обов’язків. У таких випадках батьки можуть подати позовну заяву на аліменти.


Хто має право на аліменти

Аліменти батькам можуть виплачуватися тільки в таких випадках:

 • Вступ в пенсійний вік;
 • Отримання ними інвалідності 1, 2 і 3 групи.

Також для того щоб стало можливим вимагати виплату аліментів батькам, необхідно щоб виконувалися наступні умови:

 • Був встановлений ​​родинний зв’язок;
 • Діти повинні бути працездатними і повнолітніми;
 • Вкрай погане матеріальне становище батьків, яке вони самі не в змозі виправити.

До того ж якщо мати або батько сильно хворі, то вони мають право вимагати матеріальну допомогу на лікування навіть від неповнолітніх дітей, якщо ті мають достатній розмір доходів.

Батькам, які зібралися подавати заяву необхідно знати, що якщо вони свого часу ухилялися від виконання батьківських обов’язків або були позбавлені батьківських прав, то подавати позов на аліменти батькам вони не мають законного права. Але у виняткових випадках судовою установою може бути присуджена матеріальна допомога заявникам. Така фінансова підтримка може бути призначена але лише на три роки.


Як подати на аліменти батькам

Для початку потрібно скласти позовну заяву і подати його в судову установу за місцем проживання позивача. Позовна заява на аліменти батькам може бути подана на одного з дітей, на всіх дітей відразу або на декількох з них на розсуд заявника. Також суд може самостійно залучити до відповідальності у справі інших нащадків, якщо позов був поданий тільки на одного з них. На додаток до заяви в пакет документів входить:

 • Копія паспортних даних батька і матері;
 • Копія свідоцтва про народження дітей;
 • Документи, що підтверджують необхідність матеріальної допомоги.

Варто зазначити що подавати заяву на стягнення аліментів з дітей можуть тільки батьки. Діти або родичі не мають права заявляти таких вимог до інших нащадків своїх батька і матері.


Розміри аліментів

Якщо суд задовольняє вимоги позивача, то призначається щомісячна виплата аліментів у твердій сумі або у частці від доходів відповідача. Розмір виплат залежить від багатьох факторів, але спочатку заявник сам вказує бажану кількість грошових коштів. Суд може задовольнити ці вимоги, відкинути або призначити власний варіант матеріальної допомоги.

Перед тим як призначити аліменти батькам, суд приймає до уваги такі фактори:

 • Матеріальне становище сина або дочки, їх сімей якщо такі є;
 • Враховуються всі види доходів сторін у справі;
 • Стан здоров’я як дітей, так і батьків;
 • Наявність у нащадків утриманців або інших обов’язкових виплат, наприклад, аліментів на дітей або на непрацездатне подружжя.

У разі якщо батько і мати проживають у свого сина чи дочки, то ця особа несе матеріальні витрати на їх утримання. З огляду на ці обставини, суд може звільнити такого сина від виплат аліментів на батьків або зменшити їх розмір.

[wpt id=”1208″]


Повернутись до тексту у статті:


Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.