Іноді, щоб уникнути можливих конфліктів на грунті майнових відносин, молодята можуть укласти шлюбний договір. Ця практика давно відома за кордоном, але у нас вона ще недостатньо поширена. Подібні угоди в нашій країні асоціюються з чимось аморальним, з почуттям недовіри між подружжям, тому їх укладають досить рідко. Але з огляду на те, що з кожним роком відсоток розлучень зростає, то такі заходи перед весіллям стають все більш актуальними.
Що таке шлюбний договір
Шлюбний договір – це юридична угода між молодятами, яка регламентує їх майнові взаємини в шлюбі або при розлученні. Також в пунктах договору може бути відображений порядок поділу матеріального забезпечення та виховання дитини.
В Україні ця угода може регулювати тільки матеріальну сторону шлюбних відносин. Тобто всі питання, що стосуються особистих відносин всередині сім’ї, не можуть бути предметом цього договору. На відміну від зарубіжних аналогів, в нашому шлюбному договорі не можна прописувати пункти про підтримці хорошої фізичної форми або про саморозвиток і кількості сексуальних контактів в місяць.
Як складається шлюбний договір
За законами України шлюбна угода має бути складено в письмовій формі в 3 примірниках. Договір обов’язково реєструється у нотаріуса, який роз’яснює подружжю їх права та обов’язки по даному документу. Для того щоб оформити шлюбний договір буде потрібно наступні документи:
- Паспортні дані пари;
- Свідоцтво про одруження або довідка про подачу заяви в РАЦС;
- Якщо подружжя не повнолітнє, то ще буде потрібен дозвіл батьків.
У наречених пар угода набуває чинності в день одруження, а у подружжя в день підписання.
Слід врахувати, що згідно із законом угода не може ставити когось із подружжя в надзвичайно невигідне майновий стан. Це поняття досить широке. При судових розглядах, кожен суд індивідуально вирішує яке майнове становище вважається надзвичайно невигідним. При занадто нерівному розділі майна за угодою є велика ймовірність визнання такого договору недійсним.
Також шлюбний договір може містити пункти що передбачають:
- Визначення майна, переданого кожним з подружжя в спільне користування, що дозволяє повернути його власнику, в разі розірвання шлюбу;
- Нерозповсюдження на матеріальні цінності, придбані в шлюбі, положень Сімейного кодексу щодо спільної власності подружжя;
- Порядок поділу майна при розлученні;
- Порядок користування спільним або особистим майном для задоволення потреб дитини або третіх осіб;
- Визначення частки кожного з подружжя в спільному майні;
- Обов’язки кожного з подружжя з питань сімейного бюджету;
- Компенсацію за виселення з житла, виїхавшій особі після розлучення;
- Визначення розмірів і термінів виплати аліментів
- Припинення матеріального забезпечення одного з подружжя, взамін на одноразову майнову компенсацію;
- Поділ бізнесу при розлученні.
Розірвання шлюбної угоди
Шлюбний договір може бути розірваний або змінений тільки з ініціативи подружжя або за рішенням суду. Причому для зміни пунктів угоди буде потрібно повторна нотаріальна реєстрація.
Для розірвання шлюбної угоди через суд потрібно вагома причина. Підставою для цього може стати: неможливість виконання пунктів договору, ризик настання шкоди сім’ї, незаконні дії одного з подружжя і т. д.
Також при недотриманні правил складання шлюбної угоди, на вимогу документ може бути визнаний недійсним. Тому варто серйозно поставитися до заповнення договору і при можливості проконсультуватися у професійного юриста.
Позовна заява
Просте та дешеве рішення
- Аналіз документів
- Консультація та судова стратегія
- Складання позову
- Квитанція для сплати судового збору
Звичайне розлучення
Підійде для юридично нескладних справ
- Відвідування суду за дорученням
- Складання позову, відправлення до суду
- 1 судове засідання
- Отримання готового рішення суду
Розлучення “під ключ”
Не витрачайте час – надайте все нам. Підійде для складних справ.
- Відвідування суду за дорученням
- Складання позову
- Усі судові засідання
- Отримання готового рішення суду