Крадіжка в Україні – відповідальність

Статистика показує зростання злочинності в Україні, а зокрема крадіжек, які відбуваються щодня. Крадіжка мобільних телефонів, гаманців, велосипедів, товарів із супермаркету і іншого майна, всі ми про це Кража_2чули, але не всі стикалися. За подібний злочин можна понести адміністративну або кримінальну відповідальність у залежності від тяжкості проступку.

Адміністративне покарання
Адміністративне покарання за крадіжку чужого майна передбачено ст. 51 Адміністративного Кодексу України. Ця стаття може бути застосована, тільки якщо вартість вкрадених матеріальних цінностей не перевищує 20% від НМДГ, який в 2016 році становить 689 грн. Тобто крадіжка речей на суму до 137,8 грн. передбачає наступне покарання:

 1. Сплата штрафу розміром 10-30 НМДГ, тобто 170-510 грн.
 2. Призначення виправних робіт тривалістю до одного місяця з вилученням 20% зароблених коштів.
 3. Адміністративний арешт, який може тривати 5-10 днів.

Якщо крадіжка протягом року була здійснена повторно, то до злочинця може бути присуджено більш серйозне покарання:

 1. Сплата штрафу розміром 30-50 НМДГ, тобто 510-850 гр
 2. Призначення виправних робіт тривалістю від одного до двох місяців з вилученням 20% зароблених коштів.
 3. Адміністративний арешт, який може тривати 10-15 днів.

Від адміністративної відповідальності можуть звільнити за ст. 22 КпАП України, але, тільки якщо крадіжка була незначна – вкрадена запальничка або жувальна гумка. У таких випадках обмежуються усним попередженням.

Кримінальне покарання

В українському законодавстві крадіжка і відповідальність за неї регламентується ст. 185 КК України. Цей злочин характеризується як таємне викрадення чужого майна з активними діями правопорушника, спрямованими на неправомірне вилучення чужої власності без відома власника.Таємність злочину є основною ознакою крадіжки. Якщо викрадення чужого майна відбувається у відкритій формі, то це вже грабіж, який карається суворіше і регламентується ст. 186 КК України. Кража_3Крім того, крадіжка повинна мати таємний намір зловмисника, тобто він повинен спочатку планувати непомітне розкрадання майна. Якщо він діяв таємно, але його помітили, то це правопорушення все одно залишається крадіжкою, а не грабунком де злочин скоюється відкрито.

Також крадіжкою можна вважати наступні дії:

 • Розкрадання цінностей при особах, що не усвідомлюють факт крадіжки;
 • Розкрадання цінностей при особах, які розумію, що відбувається, але не втручаються і погоджуються з тим, що відбувається.

Але якщо незаконні дії зловмисника були розкриті, а він все одно продовжив викрадення цінностей у відкриту, то це вже кваліфікується як грабіж.

Громадяни можуть понести кримінальну відповідальність перед законом вже з чотирнадцятирічного віку. Залежно від обтяжливих ознак за злодійство можуть карати в такий спосіб:

 1. Сплата штрафу величиною 50-100 НМДГ, тобто 850-1700 грн.
 2. Призначення громадських робіт тривалістю 80-240 годин.
 3. Виконання виконавчих робіт терміном до 2 років.
 4. Арешт злочинця на термін від одного місяця до півроку.
 5. Присудження ув’язнення на термін від 1 до 3 років.
 6. Крадіжка зі зломом і проникненням карається ув’язненням на термін від 3 до 6 років.
 7. При крадіжці організованим угрупуванням або в особливо великому розмірі загрожує конфіскація майна і тюремне ув’язнення тривалістю 7-12 років.