Розділ майна після розлучення в Україні

Раздел имущества 1Розділ майна після розлучення в Україні – це не таке просте завдання, навіть якщо подружжя ще можуть домовитися мирно і не пред’являють один одному претензій. А вже якщо чоловік і дружина зовсім не йдуть на компроміс, то слідує тривала і часом складна судова процедура. Даний процес включає в себе масу нюансів, які необхідно враховувати, для того щоб правильно вибудувати свою позицію при розгляді справи. Саме тому в більшості випадків при розділі майна після розірвання шлюбу варто звернутися до юриста. Тільки досвідченому фахівцеві під силу захистити ваші права і забезпечити прийнятний результат.

Коли можна починати розділ майна?

Процедуру розділу майна в Україні можна провести, як до розірвання шлюбу, так і після цього. Можливість поділити матеріальні цінності зберігається ще три роки після розлучення, але відлік терміну давності починається не в момент реєстрації розлучення, а тоді, коли було порушено право одного з подружжя. Точніше, коли ця особа дізналася про це або могла довідатися. Цей момент може ніколи і не наступити.

Це означає, що подружжя може почати розділ майна при розлученні і через 10 років, так як ніхто не зможе продати його без згоди другого з подружжя. Вся справа в тому, що при здійсненні угоди нотаріус завжди перевіряє – чи не знаходиться будинок або квартира в спільній власності колишнього подружжя. І якщо так, то не стане завіряти її без дозволу обох.

З рухомими цінностями, що мають певну процедуру відчуження, складніше так, як їх можливо реалізувати без участі другого з подружжя. Наприклад, машину при розділі майна в Україні можна продати через товарну біржу, яка не перевіряє належність автомобіля іншим особам. А ось речі з нижньої цінової категорії ділити ще важче, адже їх можна продати в будь-який момент і легко приховати. Оцінювати і збирати докази їх наявності необхідно починати заздалегідь.

Розділ майна в Україні за згодою

Не завжди розділ матеріальних цінностей відбувається в суді, іноді подружжя вирішує самостійно поділити нажите добро. В такому випадку вони можуть розділити матеріальні цінності на власний розсуд в рівних або нерівних частках. Всі умови обговорюються і заносяться в угоду про розподіл майна подружжя, яке завіряється у нотаріуса для надання документу юридичної сили.

При оформленні договору у нотаріуса буде потрібно надати наступні документи:

 • Паспорт та ідентифікаційний код сторін;
 • Документи, що підтверджують права володіння майном.

Така угода обов’язково при розділі нерухомості. Рухомі матеріальні цінності зазвичай ділять за допомогою усних домовленостей.

Розділ майна після розлучення в суді

Якщо подружжя відмовляється вирішити ситуацію мирним шляхом, спір розглядається в суді. Залежно від обставин справи в судовій установі може ініціюватися:

 • Раздел имущества 3Визнання матеріальних цінностей приватною власністю одного з подружжя;
 • Справа про визнання прав на матеріальні цінності;
 • Повернення майна з чужого неправомірного володіння;
 • Визнання недійсності договору;
 • Зміна пунктів угоди в судовому порядку;
 • Розділ майна, нажитого подружжям.

Рішення суду по розділу майна подружжя залежить від багатьох факторів, в тому числі і від наявності неповнолітніх дітей або непрацездатних інвалідів. Також якщо один з подружжя довгі роки не допомагав сім’ї матеріально, сховав, пошкодив або знищив спільне майно, то це теж може вплинути на судовий процес.

Як формується спільна власність

Всі матеріальні цінності, придбані за час проживання чоловіка і дружини в шлюбі, вважаються спільною сумісною власністю подружжя. Хоча це не завжди так. Є винятки, які свідчать:

 • Якщо матеріальні цінності куплені до шлюбу, то це приватна власність одного з подружжя;
 • Майно, одержане за договором дарування або у спадок – це приватна власність;
 • Речі індивідуального використання, навіть коштовності, завжди приватна власність;
 • Гроші, отримані за моральну шкоду або як відшкодування ушкоджень, є приватними;
 • Виплати за страховими полісами – це особиста власність, якщо тільки внески сплачувалися з приватних джерел;
 • Засоби від нагородження за особисті заслуги вважаються приватними;
 • Приватизована під час шлюбу нерухомість теж приватна;
 • А також приватизована за час шлюбу земельна ділянка.

До того ж судом можуть бути визнані приватною власністю матеріальні цінності, придбані під час шлюбу, але вже без фактичного спільного проживання подружжя.

Якщо у вас виникли будь-які питання по процесу поділу майна після розлучення в Україні, то ви можете задати їх фахівцю сайту ВебЮрист. Ми завжди на зв’язку і готові допомогти з вирішенням будь-яких проблем.