З кожним роком зростає кількість дорожньо-транспортних пригод. І це не дивно, адже з ростом числа автовласників збільшується і ризик потрапити в ДТП. До того ж якість доріг не сприяє безпечному водінню. Якщо вже така біда трапилася, то необхідно дотримуватися деяких правил поведінки при аварії.
Перші дії при ДТП
- Відразу після зіткнення необхідно зупинити автомобіль і поставити на ручник. Вимкнути двигун і включити аварійку. Тільки після цього можна виходити з машини.
- Для безпеки інших учасників руху потрібно встановити знак аварійної зупинки, тим самим захистивши місце події.
- Якщо є потерпілі, то слід викликати «швидку», а при необхідності надавати першу медичну допомогу.
- Необхідно зателефонувати в поліцію і повідомити про подію, а також записати контактні дані очевидців аварії та її учасників.
- До прибуття медичних працівників не можна вживати ліки або алкоголь.
- Слід забезпечити збереження місця події і всіх слідів, організувавши об’їзд і зробивши позначки крейдою.
- Залишатися на місці і дочекатися приїзду співробітників поліції.
Оформлення ДТП
Після приїзду поліції починається оформлення ДТП. Цей процес може зайняти досить багато часу, тому варто заспокоїтися і виконувати всі прохання співробітників ДАІ.
- Складається схема ДТП. Не буде зайвим взяти участь в замірах і одночасно простежити, щоб усе було точно. На схемі повинно бути відображено наступне:
- Дорожню ділянку події;
- Стійкі орієнтири, такі як стовпи, або споруди, які прив’язуються до слідів ДТП;
- ТС з прив’язкою до місцевих орієнтирів;
- Гальмівний шлях;
- Ширина дороги;
- Розмітка дороги;
- Ширина тротуарів.
- Бажано не давати ніяких усних свідчень, так як це може бути використано проти вас. Право не давати показання гарантовано ст. 63 Конституції України.
- При написанні пояснення слід описувати все якомога докладніше. Якщо ви не винні, то потрібно привести підтверджують відомості: швидкість їзди була допустимої, рух був на зелений колір світлофора, машина перебувала в правильному ряду і т.п. Якщо ви все ж винуватець події, то необхідно посилатися на пом’якшувальні обставини, такі як поганий стан дорожнього покриття, невірно розставлені дорожні знаки, погана погода. Це може знизити міру покарання.
- Правильне оформлення ДТП потребує докладання письмових свідчень очевидців аварії. Їх відсутність можна розглядати як порушення правил оформлення матеріалів співробітниками поліції.
- Краще не відмовлятися від проходження медобстеження, так як це буде підтвердженням знаходження в тверезому стані в момент аварії.
- Слід уважно переглянути складений інспектором протокол і якщо є зауваження, то висловити їх. В кінці бланка повинен бути напис «з протоколом ознайомлений», якщо там щось інше потрібно змінити слова на «ознайомлений» і тільки потім підписувати.
Дії після ДТП
Після того як оформлення ДТП закінчено необхідно виконати ще ряд важливих дій.
- Протягом трьох діб оформити випадок в страховій компанії для отримання відшкодування збитку. Відразу отримати грошові кошти не вийде, на них можна розраховувати тільки після винесення судом рішення.
- Бажано проконсультуватися у адвоката по даній ситуації.
- Краще бути присутнім на засіданні суду особисто, повістки можна не дочекатися, тому слід дізнатися дату заздалегідь.
- Потрібно отримати копію рішення суду, яка видається в канцелярії. Її можна буде забрати через тиждень.
- Для повернення водійських прав з районного ДАІ, доведеться надати копію рішення та квитанцію про оплату штрафу (дублікат і оригінал), якщо такий був призначений. Також необхідно повернути тимчасове посвідчення водія.